Jaké ryby můžete chytit v českých řekách?

Jaké ryby u nás můžete chytit (Foto: Freepik)

Jaké ryby můžete chytit v českých řekách?



Rybaření v Česku patří mezi oblíbené aktivity, a to nejen v letních měsících, ale prakticky po celý rok. Myslím si, že právě české řeky a jezera v obklopení krásné přírody mohou lákat řadu nadšenců, kteří si chtějí odpočinout. Ve vodě u nás žije několik desítek druhů ryb, ale některé z nich se objevují častěji nebo jsou rybáři vyhledávanější. Podívejme se na ně podrobněji.

Kapr obecný

Kapr je bezpochyby nejznámější a nejvíce lovená ryba v Česku. Velmi rychle roste, již ve dvou letech může vážit i více jak dva kilogramy. Většina rybářů se na něj proto zaměřuje – ať už kvůli jeho velikosti nebo skutečnosti, že je to tradiční vánoční pokrm. Kapra můžete chytit celoročně, a to zejména v klidnějších částech řek a rybníků. Zdržuje se v tekoucích mimopstruhových vodách i v nádržích a vyskytuje se u dna, protože právě ze dna si vyhrabává potravu. Ráda vzpomínám na podzimní lovy, kdy kapři bývají aktivní a jejich záběry jsou častější. Lovná míra kapra je 40 cm.

Štika obecná

Štika je fascinující predátor. Jde o druhého největšího dravce, který je oblíbený pro hospodářský chov i sportovní rybolov. Svou silou a rychlostí ovšem umí potrápit každého rybáře. V našich řekách ji najdete především v úsecích s pomalejším proudem a s dostatkem úkrytů, jako jsou padlé stromy nebo vodní vegetace. Pokud se vám podaří štiku ulovit, můžete se těšit na velkou trofej, protože dorůstá až 70 cm. Lovná míra štik je u nás 50 cm.

Cejn velký

Cejn je další velmi často vyskytující se rybou. Myslím si, že právě cejn je skvělou rybou pro začínající rybáře, protože nebývá tak náročný na techniku lovu. Často se totiž vyskytuje v hejnech. Pokud tedy máte štěstí, můžete jich ulovit hned několik během krátké chvíle. Nejlépe se cítí v dolních tocích řek a ve stojatých vodách, které jsou mělké, prohřáté a s nánosy na dně. Jde o plevelnou rybu, tedy není zákonem dána jeho minimální lovná délka. Běžně je cejn velký od 25 do 30 cm s váhou kolem 0,5 kg.

Pstruh obecný

Pstruh je podle mě nejkrásnější ryba, kterou můžete v českých řekách ulovit. Je symbolem čistých, chladných a rychle proudících vod s vysokým obsahem kyslíku, což z něj dělá rybu, kterou chytají především milovníci muškaření. U nás se vyskytuje především potoční forma pstruha, jezerní forma pstruha se objevuje výjimečně v nádržích. Pstruzi jsou rychlí a ostražití, proto jejich lov vyžaduje zkušenost a trpělivost. Pokud se vám však podaří ulovit pstruha, budete mít krásný úlovek i skvělý gastronomický zážitek. Minimální lovná délka pstruha je 25 cm, přičemž v menších tocích dosahuje přibližně 20 cm a ve větších řekách i víc jak 30 cm.

Bolen dravý

Bolen dravý je velmi zajímavou rybou, která se často přehlíží. Je známý svou rychlostí a agresivitou při lovu, což z něj dělá opravdového predátora mezi sladkovodními rybami. Má štíhlé tělo, které mu umožňuje prudce vyrazit za kořistí, a jeho stříbřité zbarvení mu dodává elegantní vzhled. Najdete ho zejména v dolních a středních úsecích řek. Lze pozorovat, jak vyskakuje nad hladinu, když se snaží ulovit potravu. Běžně dorůstá délky od 40 do 70 cm. Jeho lovná míra je stanovena na 40 cm, a to pouze na mimopstruhových vodách. Je možné ho lovit na plavanou, položenou, přívlač i muškařením.

Zvažte, jakou rybu lovit

Pokud jste začínající rybář, vsaďte na kapra, který je v našich vodách hojný a není náročný na techniku lovu. Podobně je vhodný i cejn, který není plachý. Jestliže jste již zkušeným rybářem, nepřekvapí vás štika, sumec nebo pstruh. Ti vyžadují i lepší vybavení a zvládnutí pokročilých technik lovu.


Přečtěte si i naše další články